Dalgalı havada Cebeci’de denize girmek tehlikelidir!

Dalgalı havalarda Cebeci’de denize girmek tehlikelidir!

Oldukça büyük bir kumsalı, düzenli bir sahili, berrak suları ile Mavi Bayraklı Cebeci Tatil köyü oldukça güzel bir tatil beldesidir. Karadeniz kıyısında kurulmuş bu köy Karadeniz ikliminin tüm nimetleriyle doludur. Yaz mevsimi boyunca oldukça sakin bir denize sahip Karadeniz, zaman zaman iklim değişiklileri ile birlikte beklenmeyen fırtınalara sebep olmaktadır. Cebeci sahili Kuzey rüzgarlarına hakim bir konumda yer almaktadır. Özellikle kuzeyden esen yıldız rüzgarının saatteki hızı 60 kilometreyi bulunca Cebeci sahilinde denize girmek oldukça tehlikelidir.

gürsoy çakar imzalı dalgalı bir deniz
gürsoy çakar imzalı dalgalı bir deniz

Mavi Bayrak kriterlerini yerine getirerek Mavi Bayrağı hak den Cebeci’de cankurtaran hizmetleri, deniz derinlik işaretçileri ( ipe dizilmiş mantarlar ) ve hucum bot ile deniz devriye balıkadamların aktif çalışmaları ile boğulma vakaları neredeyse son bulmuştur. Denizin dalgalı olduğu günlerde uyarıcı işaretlere ve sahil cankurtaran ekiplerinin ikazlarına riayet edildiğinde hiçbir problem yaşanmayacaktır.

İlkim değişikleri, Karadeniz’i de oldukça etkilemiştir. Son yıllarda deniz ve hava daha sıcak süregelmektedir. Yaz ortasında anlık beklenmedik fırtınalar da olabilmektedir. Dalgalı havalarda güneşlenmek, plaj aktivitelerine daha fazla zaman ayırabilirsiniz. Bel seviyenizi geçmediğiniz müddetçe hayati bir tehlike yaşamayacağınız gibi rüzgarın estiği yönün tersindeki plaj yönünde daha rahat denize girebilirsiniz.

cebeci dalgalı hava
cebeci sahilde dalgalı ama güzel bir gün

Cebeci’ye oldukça yakın ve popüler olan yerlerden biri olan Pembe Kayalar ise dalgalı havalarda manzara izlemek için oldukça farklı bir yer olmakla birlikte denize girmek için kesinlikle uzak durulması gereken yerlerdendir. Deniz dalga yönüne göre denize girmek için Yeşilkoy tercih sebebiniz olabilir.

Cebeci’de 15 Haziran ile 15 Ağustos arası turizm mevsiminde deniz en sakin zamanlarını yaşamaktadır. Sonbahar ve ilkbahar ayları daha serin geçtiği için denize girmek mümkün olsa da denizin dalgalı olma oranı çok daha yüksektir. Turizm sezonunda % 95 oranında poyraz rüzgarı hakimdir. Bu rüzgar sahile paralel eser ve sıcak günlerin doğal kliması gibi Cebeci’yi baştan aşağı serinletir. Karadeniz kendini temizlemek ve yenilenmek için dalgalara muhtaç bir denizdir. Karadeniz dalgaları ve rüzgarları ile tehlikeli değil aksine saygı duyulacak bir dinlenme süresini bizlerden beklemektedir.

Güzel bir tatil planlayıp Cebeci otel ve Cebeci pansiyonlarından yer ayırttığınızda mevsimle ilgili bilgi alamayı unutmayınız. Cebeci konaklama seçenekleri ile Mavi Bayraklı bir sahilde güvenle denize girip tatilinizi geçirebilirsiniz. Dalgaların bol olduğu günlerde daha dikkatli olup tüm plaj işaret ve işaretçilerine dikkat etiğinizde güzel bir Cebeci tatili size bekliyor olacaktır.

 

 

yazı ve görseller: ismail atalar

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir