Uzunkum Tabiat Parkı Cebeci’ye bir adım !

Uzunkum Tabiat Parkı Cebeci’ye bir adım yakında harika bir doğayı içinde saklıyor.

uzunkumı-tabiat-parkı-

Cebeci Tatil Köyü içinde çok çeşitli bir tabiata barındıran coğrafi bir konuma sahiptir. Karadeniz kıyı özelliklerini içinde barındırsa da Akdeniz iklimi özelliklerini de içinde bulundurmaktadır. Cebeci’de yerleşim alanlarının dışında yeşil alanlar, kumsallar, falezler birarada bulunmaktadır. Bu alanların içinde yer alan Uzunkum Tabiat Parkı Cebeci’nin kuzey doğu kısmında ( sahilin sağ kısmı ) yer almaktadır.

kefkenadasi tabiat

Cebeci kumsalının Kefken Adası karşısından başlayan bu doğal alan, içersinde birçok canlı ve cansız türü barındırmaktadır. Çoğunluğunu kumullar ve çam ormanlarının oluşturduğu 235 hektarlık bu alanda başta nesli tehlikede olan Kum Zambaği ile birlikte andız, ardıç, pelit, defne, meşe palamudu, gürgen, dişbudak, sedir, zelvi, gökçe, kuşburnu,şimşir, kızılcık kirazı, yabani söğüt tırşık, sütleğen otu, erguvan, develik, basur otu, çöl menekşesi, çiğdem, karakılıç, yosun türleri, çakır dikeni, üçgül, kender bitki ve ağaç türleri yer almaktadır.

kum zambağı

 

Bu doğal flora içersinde yaşayan birçok tür hayvan ise Uzunkum Tabiat Parkı’nı doyasıya yaşamaktadır. Gezinti esnasında gözlemleyeceğiniz türler arasında kaplumbağa, tilki, tavşan, çulluk, bıldırcın, martı, karabatak, turaç, keklik, kara tavuk, yelfe, yalıçapkını, baykuş, kunduz, delice, porsuk, çakal, ve oklu kirpi’yi sayabiliz. Yasa gereği tabiat parklarında avlanmak kesinlikle yasaktır. Bölgede devriye gezen korucular bulunmaktadır.

 

cebeci-yürüyüş uzunkum

Cebeci sahilinin sağ bölümünden oraman yollarını takip ederek ( fotoğrafta haritayı takip edin ) tabiat parkı yürüyüş yollarından bu cennet doğayı gezebilirsiniz. Sabah yürüyüşü ve kros için doğal bir parkura sahip olan alan spor severlerin gözdesi durumundadır. Ayrıca Yelken kayadan başlayıp Koğuk Kaya’ya kadar olan sahilde denize girmek de mümkündür. Kuzey rüzgarlarına olukça açık ve genellikle dalgalı olan bu bölgede sörf ve sörf sporlarını yapmak mümkündür.

 

Doğal bir film seti olan park birçok klip ve film sahnesine ev sahipliği de yapmıştır. Uzunkum Tabiat Parkı Kefken Adası manzarası, bol oksijenli havası, yemyeşil ormanları ve enterasan kumulları ile gezip görülesi yerlerin başında gelmektedir. Yolunuz Cebeci’ye düştüğünde bu güzel Tabiat parkını mutlaka görmelisiniz.

 

Uzunkum Tabiat Parkı İstanbul’a 176 kilometre mesafesi ile 4 mevsim farklı fotoğraflar sunmaya devam ediyor.

Uzunkum videosu için:  https://www.youtube.com/watch?v=ztirFnsBvaA

 

Yazı ve Fotoğraflar: İsmail Atalar

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir