Kefken Adası Cebeci sahilinin incisidir

Kefken Adası Cebeci sahilinin incisidir.

kefken adası

Herhangi bir sebeple Cebeci’ye yolunuz düştüğünde çam ormanları arasından akıp giden yoldan ilk karşınıza çıkan Kefken Adası’dır. Yerel halkın adayı Cebeci Adası olarak tarif ettiğini Cebeci’yi ziyaret ettiğinizde göreceksiniz. Cebeci sahiline 1 mil mesafeden daha yakın olan tarih kokan bu ada Karadeniz’de üzerinde insan yaşayan iki adadan biridir.

Kefken Adası tarih kokuyor

Tarih sayfalarında Sitler, Amazonlarla başlayan serüvene ev sahipliği yapmış Kefken Adası Ceneviz, Roma ,Bizans ve Osmanlı İmparatorluğuna liman olarak kucak açmıştır. Ada sit alanı olmasına rağmen üzerinde bir balıkçı ailesi yaşamakta ve Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğüne bağlı bir telsiz ve kurtarma üssü yer almaktadır.kefken adası yasam

Cebeci sahilinden adaya tekne ile ulaşmak mümkün olsa da ada içinde gezmek yasal anlamda yasak. Adanın Cebeci sahiline bakan bölümünde yer alan kumsala tekne ile yanaşıp denize girmek mümkün. Oldukça temiz ve güzel küçük bir plaja sahip. Adada defne ağaçlarınından oluşan bir orman örtüsü nefis defne yağı kokusu ile ziyaretçilerini büyülemekte. 45 dönüm bir alana sahip adada Cenevizlerden kalma kale ve sur kalıntıları hala gün yüzünde. Ada etrafını tekne ile dolaştığınızda tarihi kalıntıları görmeniz mümkün olurken birçok yerine el değmemiş bu gizemli kara parçası sizleri büyüleyecek.

Tarih sayfasında birçok deniz seferinde mola ve sığınma yeri olan bu adada ihtiyaçlar için kazılmış 40 kuyudan bahsedilir. Birçok kuyuyu bugün görmek mümkünken evveliyatta 39 kuyunun bulunduğu, bulunmayan 40ncı kuyunun ise hazineler ile dolu olduğu halk arasında kulaktan kulağa yayılmıştır.

Cebeci turizimine henüz bir katkısı olmayan Kefken ( Cebeci ) adası gelecek yıllarda turizm alanı olarak halka açık hale getirilmeyi beklemektedir. İyi planlanmış bir ada turizmi ziyaretçileri için iyi bir alternatif haline gelecektir

.kefken adası plajı

Cebeci yaz boyu yoğun bir turizm yaşamı sürekken ada karşıdan Cebeciyi izlemek ve dinlenmek için oldukça caziptir. Cebeci tekne çekek yerinden bir tekne kiralayarak ada etrafını dolaşmanız mümkün olabilir. Lezzetli balıkların yıl boyu av verdiği ada çevresinde lüfer, palamut, kalkan gibi tadı damağınızda kalacak birçok tür Cebeci restourantlarında tadılmayı bekliyor olacak.

 

Cebeci halkının ismini Cebeci Adası olarak zikrettiği harita üzerinde Kefken Adası olarak yer alan bu güzel Karadeniz incisi keşfedilmek için maceracılarını bekliyor.

 

İsmail Atalar

Fotoğrafçı&Tanıtım yazarı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir