Kasım ayında sonbaharın tüm renkleri Cebeci’de

Kasım ayında sonbaharın tüm renkleri Cebeci’de

kasim

Kasım ayı geldiğinde Cebeci renk cümbüşüne bürünür. Son lodosların sıcaklığı yaprakları iyice sarartır. Ardından gelen kuzey rüzgarları soğuk havayı Cebeci’ye taşır ve kış başlar. Toprak yaza göre çok daha nemli, bulutlar daha fazla yağmur yüklüdür. Deniz bir gün süt liman bir gün hoyrat olur. Kasım ayı Cebeci Tatil Köyü’nde bir harikadır.

Sonbahar Kefken adasındaki defne ağaçları ile çam ormanlarına hiçbir şey yapamaz. Onlar daima yeşil ve canlıdır. Kumsal çok sakin olsa da yürüyüş yapan insanları görmek mümkündür. Tabi bir de olta balıkçılarını. Martılar ve karabataklara kalan kumsalın huzuru size içinize çeker. Kordanda yaz kış açık olan kasaba kahvesinden bir fincan çay içmek ve yürümek.

Denizin rengi yeşile dönmeye başladığı kış mevsiminde olta balıkçılığı sona ermektedir. Kumsalda yer alan balıkçı çekek yerinde  tekneler bir bir karaya alınır. Kasım pastırma sıcakları sonrasında birkaç balıkçı hariç kimseyi barınakta göremezsiniz. Zaten balıklarda tekneler gibi sahilden açıklara çekilmiş olur.

Bir kasım yolunuz şirin tatil köyü Cebeci’ye düşerse ve hava güneşli olursa keyifli bir yaşayabilirsiniz. Uzun kumsalında yürür, çam ormanlarının arasındaki yollarda bisiklet binebilir hatta koşabilirisiz. Kordonda yer alan açık mekanlardan içecek alıp sahildeki banklarda denizi seyredip, sohbet etmek çok güzeldir. Küçük bir piknik planlayabilir, olta atıp balık tutma şansı yakalayabilirsiniz. Dalga sörfü yapmak ve fotoğraf çekmek de mümkün.

Sonbaharda Yeme-İçme alternatifi pek yok!

Kasım ayında Cebeci’de açık yeme-içme mekanı bulmak çok kısıtlıdır. Yaz sezonuna odaklı mekan işletmeciliği olduğu için alternatif mekan çok yoktur. Fakat mütevazi yerler bulmak sıcak bir çay içmek mümkündür. Kütük yakan bir odun sobası yağmurlu günlerde içinizi ısıtacaktır. Kordonda bulmanız mümkündür. Yemek için Cebeci’ye yakın Kefken ve Kerpe’de alternatifler bulabiliriniz.

Kasım ayının doğal orman meyveleri !

Sonbahar doğada sizler için bir çok doğal meyve barındırır. Ormanlık alanlarda muşmula, kuşburnu ve kocayemiş toplayabilirsiniz. Ayrıca birçok tür mantar Cebeci ormanlarında mevcuttur. Fakat uzman bir kişi tarafından kesinlikle toplanmalıdır. Türü bilinmeyen mantarlar yenilmemelidir.

Sonbaharın bu son güzel ayında Cebeci bir emekli sakinliğine bürünse de oldukça güzel. Buraları böyle sevenlerin sayısı hiç azımsanacak kadar değil. Mutlu Sonbaharlar.

İsmail Atalar

Fotoğrafçı & tanıtım yazarı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir