Cebeci’de Deniz Sezonu Mayıs Ayında Başlar

Baharın gelmesi ile heryer yeşillenir, deniz kışa bıraktığı mavi rengini geri alır. Güneş artık yüzünü iyice göstermeye başlamış ve hava sıcaklığı 20 derecelere çıkmıştır. Deniz suyu sıcaklığı ise 15-16 derecelere yükselmiştir. Güneşli bir öğle vakti Cebeci’de deniz sezonu açabilirsiniz. Kurulanacak bir havlu denizen sonra üşümemenizi sağlar. Deniz bu ayda en temiz günlerini yaşar. Kumsallar rüzgarla taranmış dingin saç buklelerine benzer. Martılar sahillerin bittiği kayalıklarda kuluçkaya yatmıştır.

cebeci-bahar

Balıkçıların ağlarına tekir ve istavrit Mayıs ayında takılmaya başlar. Levrek oltacıları peşinde sürükler. Kefken adası balıkçıların en koyu sohbetlerini yaptıkları akşamları yaşar. Güneş artık sahilin karşısından denize batmaktadır.

İlkbaharın son ayı Cebeci en yeşil zamanını yaşar. Tüm ağaçlar yemyeşil çayırlar insan beline dek yükselmiştir. Tabiat en koyu yeşilini son serin havalarla yaşamakta, kırlangıçlar gelincik tarlalarında uçuşmaktadır. Yeşilin her tonunu Cebeci Tatil Köyü’nde bulabilirsiniz.

Cebeci bu ayda Büyük Çerkez Sürgünü anma törenlerine ev sahipliği de yapmaktadır. Cebeci’de bulunan Uzunkum Tabiat Parkı kumsalında Çerkezler fener alayı düzenlemektedir. Anma törenleri Cebeci’de hareketliliğe sebep olur.

İlkbaharın yaza gebe bu serin günlerinde Cebeci Tatil Köyü’nde güneşin yüzünü gösterdiği bir an yakalayıp deniz sezonunu açabilirsiniz. Karadeniz sizi bekliyor!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir