Cebeci’de deniz keyfi Eylül’de sürüyor

Cebeci’de deniz keyfi Eylül’de sürüyor.

Yaz bitti. Kuzeyden gelen bıldırcınlar sahillerdeki kalabalığın yerini aldı. Sonbahar başlamış olsa da deniz en sıcak zamanlarını yaşıyor. Su sıcaklığı 20 derecelerin üzerinde. Güneşin olduğu her gün deniz keyfi Cebeci plajında devam ediyor. Kasım başına kadar denize girmeye devam edenler için sezon devam ediyor.

Kestane Karası Fırtınası ile deniz sezonu biter

Eylül ayında özellikle Kestane Karası Fırtınası ( ayın son haftası eser ) başlayana dek denizin yazdan farkı yoktur. Okulların açılması ile sezon birçok kişi için son bulmuştur. Hafta sonları kalabalık oldukça fazladır. Yazlık evleri olanlar Kasım sonuna dek evlerini kapamazlar. Eylül ayrıca balık sezonu demektir. Palamut ve lüfer balıkları Cebeci’de oldukça bol olur. Güneş gün içinde 10:00 – 16:00 saatleri arasında kendini hissettirir. Gündoğumu ve günbatımı saatlerine yakın hava daha serindir. Geceleri ise yorgansız yatanlar istisnadır.

Eylül’de Cebeci’de Neler yapılır?

eylül

Doğu ve batı istikametinde uzanan sahil Eylül’de oldukça sakindir. Sabah ve akşam koşu ve yürüyüş için oldukça güzeldir. Yüzmek için tertemiz deniz, havlu serip güneşlenmek için kocaman bir sahil sizi beklemektedir. Cebeci mekanlarının bir çoğu Eylül boyunca hizmet vermeye devam etmektedir. Cebeci yeme-içme seçeneklerinden dilediğinizi seçebilirsiniz. Doğa yürüyüşü yapmayı sevenler Tuzağzı Tabiat Parkında yürüyüş yapabilir. Pembe Kayalara istavrit ve palamut avlamaya gidebilirsiniz. Serbest dalış yapmayı sevenler için en güzel aylardan biri Eylüldür. Bu ayda 15-20 metre sularda birçok denizanası ile dalış yapabilirisiniz. Kordonda kahvaltı ve akşam yemeği ise hatrı sayılır keyiflerin başında gelmektedir.

Cebeci Pansiyon ve Cebeci Otellerinde indirim!

Yüksek sezon sona erdiğinde Cebeci pansiyon ve otellerinde sonbahar fırsatları göze çarpmaktadır. Son yıllarda gelişen turizm ile konaklama seçenekleri artık oldukça alternatif sunmaktadır.Otel ve pansiyon işletmeleri sezon başı ve sonunda uygun fiyatlarla müşterilerine hizmet vermeye çalışıyor. Konaklama seçeneklere göz atarak uygun seçenekler bulabilirsiniz.

Eylülün tüm renkleriyle sezona veda!

cebecieylül

Sonbaharın bu ilk ayı tüm güzel renkleriyle keşfedilmeyi beklerken denizi, balığı ve bıldırcınları ile Cebeci harika bir nefestir. Yapraklar sararmaya başlamadan bir eylül sabahı mutlaka Cebeciye bekliyoruz!

İsmail Atalar

Fotoğrafçı ve İçerik Yazarı

 

2017 Yazının Ardından Cebeci Tatil Köyü

2017 Yazının Ardından Cebeci Tatil Köyü

2017

Zaman zaman sıcak zaman zaman serin bir 2017 yazı geride kaldı. Cebeci her yıl olduğu gibi yine oldukça yoğun ilgi ile karşılaştı. Civar iller ve yurtdışından misafirler sahillerde doyasıya denize girdi. Çocuklar oldukça güzel zamanlar geçirdi. Günbatımı yine harikaydı, denize batan güneşle çok romantik zamanlar tarih oldu.

Ramazan Bayramı ile başlayan tatilin ilk günleri oldukça kalabalık bir sahil göze çarptı. Temmuz boyu hava sıcaklığının iyi olduğu günlerde ciddi yoğunluklar vardı. Kurban Bayramı tatili ise beklenin altına bir kalabalık oldu. Ziyaretçilerin bu yıl daha çok günübirlik ziyaretler yapması dikkat çekti. Cebeci konaklama mekanları her daim dolu olamadı. Ülke ekonomisi de bunda ciddi etkili oldu. Hafta sonları daha çok ziyaretçi alan Cebeci Tatil Köyünde yeme içme mekanları ise bu yılki işlerden çok memnun olmadı. Çadır kamplara ilgi oldukça fazla olsada yeterli kamp alanının olmayışı kamp meraklılarını Cebeci’den uzak tuttu. Çevre kirliliği ise kültürsüz insan kaynaklı zaman zaman sıkıntılar çıkardı. Yerel yönetimler zaman zaman yetersiz kamu hizmeti verdiler. Sahilde halk tarafından daima eleştiri konusu olan şezlong ve şemsiyeler yerel yönetim tarafından kaldırıldı.  Trafiğin yoğun olduğu hafta sonları ise birçok insan şikayetçi olduğu en önemli detay oldu.

Herşeye rağmen Cebeci Güzel

yaz 2017

2017 yazı bazı ufak aksiliklere rağmen Cebeci’nin eşsiz kumsalı ve denizi ile güzel zamanlara sahne oldu. Sahil kordonu geceleri oldukça kalabalıktı. Ailecek akşam gezileri artık kordonda moda oldu. Kocaeli ve Sakarya ilçelerinden mesai çıkışında sahile gezmek ve akşam yemeği için gelenlerin sayısı oldukça fazlaydı. Akşamları serin hava iç bölgelerde nemden bunalanlara biraz ferahlık verdi. Pembe Kayalar yaz boyu oltacılarla doldu, Kefken adası turizme açılmamış olsa dahi günlük tekne ile gezenlerin uğrak yeri oldu.

Yaz Bitti Deniz En Sıcak Günlerini Yaşıyor

Cebeci Tatil Köyü mavi bayraklı sahili yazın bitmesine rağmen ilgi çekmeye devam ediyor. Deniz suyu çok güzel. Hanın açık olduğu her gün yazdan bir farkı olmayan sahil sakin ama çok güzel. 2018 yaz mevsiminde Cebeci yine güzel olacak!

İsmail Atalar

Fotoğrafçı ve İçerik Yazarı

 

 

Huzurlu Bir Tatil İçin Cebeci Tatil Köyü!

Güneşin sıcak yüzü bugünlerde daha hissedilir oldu. Tatil planınız bu yıl nasıl olacak? İstanbul’dan çok uzaklaşmak istemiyor musunuz? O zaman size iyi bir önerimiz var; Cebeci tatil köyü size göz kırpıyor!

Plaj ve deniz harika!
Mavi bayraklı plajı, yemyeşil doğası ve uygun tatil fiyatları ile tatiliniz artık daha güzel olacak. İstanbula 160 km mesafede ulaşımı kolay ve ekonomik. Aynı gün evinizden çıkıp denizle buluşmak mümkün. Yeme-içme fiyatları Türkiye ortalamasının altında. Cebeci otel ve pansiyonları çeşitli fiyat ve konfor alanları sunmakta. Deniz oldukça temiz. Kumsal yüzmek, güneşlenmek ve spor yapmak için harika. Çıplak ayakla denize girmek çok huzurlu. Çünkü deniz kestanesi illeti bu sularda yok. Güneş gün batımında kumsalın karşısından denize girerek kayboluyor. Bulutlardaki kızıllık resimlerde gördükleriniz gibi, rengarenk. Deniz suyu oldukça az tuzlu, sürekli tatlı su duşuna gerek yok. Tekne kalabalığı ve gürültüsü yo denecek kadar az. Sıcaklık oldukça makul ve güneşlenmek daha keyifli, lakin uzun zaman güneşte kalsanızda Akdeniz gibi kavrulmuyorsunuz.

Klimasız uyumak mümkün!

Geceleri klima gerektirmeyen bir iklim. Gece hayatı çok yoğun değil. Akşam kalabalık vakitlice el ayak çekiyor. Gökyüzünde yıldızları tek tek sayabilirsiniz. Dalga sesleri yoga seansı kadar huzur verici. Sabah horoz sesleri uyanmak ise köy hayatı kıvamında.

Huzuru verici şeyleri saymak mümkünse eğer Cebeci tatilde çoğunu sizlere vaadediyor. Bu yıl kendinize bir iyilik yapın ve Cebeci kumsalında uzun bir yürüyüş yapın. Güzel bir balık menüsü ile günbatımı eşliğinde akşam yemeği yiyin. Güzel bir kahve için. Tatil bu demek değil mi zaten?

Sesiz bir tatil için hayalinizde Cebeci’ye bir yer açın!

Yazı ve fotoğraflar: İsmail Atalar

Cebeci’de Deniz Sezonu Mayıs Ayında Başlar

Baharın gelmesi ile heryer yeşillenir, deniz kışa bıraktığı mavi rengini geri alır. Güneş artık yüzünü iyice göstermeye başlamış ve hava sıcaklığı 20 derecelere çıkmıştır. Deniz suyu sıcaklığı ise 15-16 derecelere yükselmiştir. Güneşli bir öğle vakti Cebeci’de deniz sezonu açabilirsiniz. Kurulanacak bir havlu denizen sonra üşümemenizi sağlar. Deniz bu ayda en temiz günlerini yaşar. Kumsallar rüzgarla taranmış dingin saç buklelerine benzer. Martılar sahillerin bittiği kayalıklarda kuluçkaya yatmıştır.

cebeci-bahar

Balıkçıların ağlarına tekir ve istavrit Mayıs ayında takılmaya başlar. Levrek oltacıları peşinde sürükler. Kefken adası balıkçıların en koyu sohbetlerini yaptıkları akşamları yaşar. Güneş artık sahilin karşısından denize batmaktadır.

İlkbaharın son ayı Cebeci en yeşil zamanını yaşar. Tüm ağaçlar yemyeşil çayırlar insan beline dek yükselmiştir. Tabiat en koyu yeşilini son serin havalarla yaşamakta, kırlangıçlar gelincik tarlalarında uçuşmaktadır. Yeşilin her tonunu Cebeci Tatil Köyü’nde bulabilirsiniz.

Cebeci bu ayda Büyük Çerkez Sürgünü anma törenlerine ev sahipliği de yapmaktadır. Cebeci’de bulunan Uzunkum Tabiat Parkı kumsalında Çerkezler fener alayı düzenlemektedir. Anma törenleri Cebeci’de hareketliliğe sebep olur.

İlkbaharın yaza gebe bu serin günlerinde Cebeci Tatil Köyü’nde güneşin yüzünü gösterdiği bir an yakalayıp deniz sezonunu açabilirsiniz. Karadeniz sizi bekliyor!

Şubat ayında Cebeci’ye hiç uğradınız mı?

Şubat ayında Cebeci’ye hiç uğradınız mı?

Denizin sesi martı çığlıklarına eşlik ederken kuzeyden esen bir rüzgar soğutur Cebeci’yi. Açık olan üç beş dükkan, bacalardan çıkan dumanlar ile içinizi ısıtsa bile Şubat’ın ilk 15 günlük bölümü soğuktur. Kış boyu esen rüzgarlar ile kah durup kah coşan dalgalar kumları ipek gibi yapmıştır. Şubat’ın yarısında sonra kış artık elini çekmeye başlar Cebeci Tatil Köyü’nden. Şubat sonuna doğru düşen cemreler havayı ısıtmaya başlar. İlk kızılcıklar açar çiçeklerini. Ardından erikler yeşerir, söğüt ağaçları yaprak açar. Cebeci’de Şubat’ın yarısı kış yarısı bahar geçer.

Şehir hayatının stresli koşullarından uzaklaşmak siteyenler bir nefes gelirler Cebeci’ye. Henüz Cebeci görünmeden tüm güzelliği ile Kefken Adası karşılar ziyaretçileri. Yaz aylarını görenler kışları buraları gördüğünde epey şaşırırlar. Sesizlik özellikle geceleri bir başkadır. Köpek seslerine dalga sesleri eşlik ederken, yağan yağmurun sesi dahi farklı gelir insana.şubat

Peki bir kış günü Cebeci’de ne yapar insan?

*Sahil tüm boşluğu ile sizindir. Yürümek, koşmak, bağırmak içinizden ne geliyorsa…

*Sahil boyu yürüyüp Kefken Adası’nı tam karşıdan görebilir, kaçakçı iskelesini ve sahilini görebilirsiniz.

*Tuzağzı Tabiat parkına trekking yapmak oldukça popüler. Çizme ve yağmurluklar olmadan yola çıkmayın.

*Sahil kordonunda bulunan kafede bir mola verebilirsiniz. Sıcak soba eşliğinde çay ve kahve sizleri bekliyor olacak.

*Sahilin doğu kısmını takip ederek Pembe Kayalara yürümeniz güzel olur. Bu tarihi dokuyu yakından incelemelisiniz.

* Balık tutmayı sevenler sahilden kalkan balığı tutma şanslarını değerlendirebilirler.

*Yeme içme konusunda kışları Cebeci fazla alternetif sunmaz. Sahilde yer alan kafede menu sorabilirsiniz.

*Sabah ve akşam Cebeci tekne çekeğinde günlük balık bulma ihtimaliniz var, mutlaka şansınızı deneyin!

*Sörf yapanlar için kış boyu en iyi dalgaların Cebeci sahilinde olacağını unutmayın!

Cebeci’ye ulaşım kış yaz demeden devam eder. Günübirlik gezmek için özel aracınız olması da gerekmez. Kandıra-Cebeci minibüs hatları ile yöreye ulaşmak oldukça kolaydır. Kandıra otogarından kalkan minibüsler sizi Cebeci’ye yarım saatte ulaştıracaktır.

Bu mevsimde Cebeci’ye gelmişken yakın olan Kefken, Kerpe’yi de gezmenizi tavsiye ederiz.

 

İsmail Atalar

Fotoğrafçı ve İçerik yazarı

Kış Cebeci Tatil Köyü’nde oldukça sakin geçer.

Kış Cebeci Tatil Köyü’nde oldukça sakin geçer.

Sonbaharın son yağmurları yerini karla karışık yağmurlara bıraktığında Cebeci’de kış başlar. Aralık ortasında kendini hissettiren kış Şubat ortasına dek sürer. Kuzeyli rüzgarların kah esip kah dindiği uzun geceli günler Cebeci için oldukça sesizdir. Çokça duyabileceğiniz sesler rüzgarlara, martılara ve dalgalara aittir.kış

Kısa kış günlerinde güneş yüzünü haftada birde olsa gösterir. Güneyli bir rüzgar olan lodos estiğinde kış ortasında ilkbaharı yaşarsınız. Bazı kışlarda kar bu yıl olduğu gibi ( 2017 ocak ) bir hafta Cebeci’yi bembeyaz yapar. Daha sık yağmur olarak görünen yağışlar Nisan sonuna dek ara ara yağmaya devam eder. Hava eksi değerlere neredeyse düşmez.kış

Yazın oldukça fazla zaman geçirilen sahil, kışın hafta sonları kahve içmeye inenler ile yürüyüş yapmayı sevenlerin olur. Tabi bir de martıların. Rüzgarlar etkisiyle oluşan dalgalar kıyılara vurarak yeni kumlar elde etmeye dursun, Cebeci kışları başka bir huzurludur. Buraları kışları daha çok sevdiğini dile getiren insan sayısı hiç azımsanacak sayıda değildir.

Kalabalık yaz günlerine inat, sahilde daima açık olan birkaç esnaf gündelik hayatlarına devam eder. Yazları sahil kafesi olan mekan kışın köy kahvesi şekline bürünür. Üstünde kaynayan ıhlamura lezzet katan kütük sobası içinizi ayrı ısıtacaktır. Geceleri el ayak çekildiğinde sokak köpeklerinin ulumasına ormanlardan gelen çakal uğultularını duyabilirsiniz. Cebeci doğal bir hazinedir. Etrafındaki ormanlarda birçok yaban türü barındırır.kış

Yolunuz Cebeci Tatil Köyü’ne bir kış günü düşerse Kefken Adası karşısında bir mola verin. Tarihe şahitlik etmiş bu şirin adayı görmeden geçmeyin. Soğuk sularına eliniz ancak sokabileceğiniz Karadeniz’e dokunmadan ayrılmayın. Adaya bakan mendirekte küçük sandallarda çalışan balıkçılar görürseniz uğrayın. En taze Karadeniz levreğine belkide çok yakınsınız. Üstelik İstanbul fiyatının yarısına. Sahilde yer alan köy kahvesinde bir çay molası verin. Hatta büyükçe bir bardak sipariş edip sahilde çayınızı yudumlayın. Bol fotoğrlar çekin. Dönüş yolunda Pembe Kaylara uğrayın. Vaktiniz var ise Kefken Limanı’nı ardından Kumcağız sahil yolundan Kerpe ve Kerpe Kayalıklarını görmeden dönmeyin.

Cebeci Tatil Köyü yaz kalabalıklarından uzak yeni bir sezona kendini hazırlarken şehir dışı kaçamakları için iyi bir rotadır. İstanbul, Ankara, Bursa, Sakarya ve İzmit gibi şehirler için ulaşımı kolay günübirlik tur düşünenlere ısrarla tavsiye edilir

.kış1 kış4 kış6

İsmail Atalar

Fotoğrafçı & İçerik Yazarı

Fotoğraflar: Gürsoy Çakar ve Gürkan Durmuş’a aittir.

Kasım ayında sonbaharın tüm renkleri Cebeci’de

Kasım ayında sonbaharın tüm renkleri Cebeci’de

kasim

Kasım ayı geldiğinde Cebeci renk cümbüşüne bürünür. Son lodosların sıcaklığı yaprakları iyice sarartır. Ardından gelen kuzey rüzgarları soğuk havayı Cebeci’ye taşır ve kış başlar. Toprak yaza göre çok daha nemli, bulutlar daha fazla yağmur yüklüdür. Deniz bir gün süt liman bir gün hoyrat olur. Kasım ayı Cebeci Tatil Köyü’nde bir harikadır.

Sonbahar Kefken adasındaki defne ağaçları ile çam ormanlarına hiçbir şey yapamaz. Onlar daima yeşil ve canlıdır. Kumsal çok sakin olsa da yürüyüş yapan insanları görmek mümkündür. Tabi bir de olta balıkçılarını. Martılar ve karabataklara kalan kumsalın huzuru size içinize çeker. Kordanda yaz kış açık olan kasaba kahvesinden bir fincan çay içmek ve yürümek.

Denizin rengi yeşile dönmeye başladığı kış mevsiminde olta balıkçılığı sona ermektedir. Kumsalda yer alan balıkçı çekek yerinde  tekneler bir bir karaya alınır. Kasım pastırma sıcakları sonrasında birkaç balıkçı hariç kimseyi barınakta göremezsiniz. Zaten balıklarda tekneler gibi sahilden açıklara çekilmiş olur.

Bir kasım yolunuz şirin tatil köyü Cebeci’ye düşerse ve hava güneşli olursa keyifli bir yaşayabilirsiniz. Uzun kumsalında yürür, çam ormanlarının arasındaki yollarda bisiklet binebilir hatta koşabilirisiz. Kordonda yer alan açık mekanlardan içecek alıp sahildeki banklarda denizi seyredip, sohbet etmek çok güzeldir. Küçük bir piknik planlayabilir, olta atıp balık tutma şansı yakalayabilirsiniz. Dalga sörfü yapmak ve fotoğraf çekmek de mümkün.

Sonbaharda Yeme-İçme alternatifi pek yok!

Kasım ayında Cebeci’de açık yeme-içme mekanı bulmak çok kısıtlıdır. Yaz sezonuna odaklı mekan işletmeciliği olduğu için alternatif mekan çok yoktur. Fakat mütevazi yerler bulmak sıcak bir çay içmek mümkündür. Kütük yakan bir odun sobası yağmurlu günlerde içinizi ısıtacaktır. Kordonda bulmanız mümkündür. Yemek için Cebeci’ye yakın Kefken ve Kerpe’de alternatifler bulabiliriniz.

Kasım ayının doğal orman meyveleri !

Sonbahar doğada sizler için bir çok doğal meyve barındırır. Ormanlık alanlarda muşmula, kuşburnu ve kocayemiş toplayabilirsiniz. Ayrıca birçok tür mantar Cebeci ormanlarında mevcuttur. Fakat uzman bir kişi tarafından kesinlikle toplanmalıdır. Türü bilinmeyen mantarlar yenilmemelidir.

Sonbaharın bu son güzel ayında Cebeci bir emekli sakinliğine bürünse de oldukça güzel. Buraları böyle sevenlerin sayısı hiç azımsanacak kadar değil. Mutlu Sonbaharlar.

İsmail Atalar

Fotoğrafçı & tanıtım yazarı

Kefken Adası Cebeci sahilinin incisidir

Kefken Adası Cebeci sahilinin incisidir.

kefken adası

Herhangi bir sebeple Cebeci’ye yolunuz düştüğünde çam ormanları arasından akıp giden yoldan ilk karşınıza çıkan Kefken Adası’dır. Yerel halkın adayı Cebeci Adası olarak tarif ettiğini Cebeci’yi ziyaret ettiğinizde göreceksiniz. Cebeci sahiline 1 mil mesafeden daha yakın olan tarih kokan bu ada Karadeniz’de üzerinde insan yaşayan iki adadan biridir.

Kefken Adası tarih kokuyor

Tarih sayfalarında Sitler, Amazonlarla başlayan serüvene ev sahipliği yapmış Kefken Adası Ceneviz, Roma ,Bizans ve Osmanlı İmparatorluğuna liman olarak kucak açmıştır. Ada sit alanı olmasına rağmen üzerinde bir balıkçı ailesi yaşamakta ve Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğüne bağlı bir telsiz ve kurtarma üssü yer almaktadır.kefken adası yasam

Cebeci sahilinden adaya tekne ile ulaşmak mümkün olsa da ada içinde gezmek yasal anlamda yasak. Adanın Cebeci sahiline bakan bölümünde yer alan kumsala tekne ile yanaşıp denize girmek mümkün. Oldukça temiz ve güzel küçük bir plaja sahip. Adada defne ağaçlarınından oluşan bir orman örtüsü nefis defne yağı kokusu ile ziyaretçilerini büyülemekte. 45 dönüm bir alana sahip adada Cenevizlerden kalma kale ve sur kalıntıları hala gün yüzünde. Ada etrafını tekne ile dolaştığınızda tarihi kalıntıları görmeniz mümkün olurken birçok yerine el değmemiş bu gizemli kara parçası sizleri büyüleyecek.

Tarih sayfasında birçok deniz seferinde mola ve sığınma yeri olan bu adada ihtiyaçlar için kazılmış 40 kuyudan bahsedilir. Birçok kuyuyu bugün görmek mümkünken evveliyatta 39 kuyunun bulunduğu, bulunmayan 40ncı kuyunun ise hazineler ile dolu olduğu halk arasında kulaktan kulağa yayılmıştır.

Cebeci turizimine henüz bir katkısı olmayan Kefken ( Cebeci ) adası gelecek yıllarda turizm alanı olarak halka açık hale getirilmeyi beklemektedir. İyi planlanmış bir ada turizmi ziyaretçileri için iyi bir alternatif haline gelecektir

.kefken adası plajı

Cebeci yaz boyu yoğun bir turizm yaşamı sürekken ada karşıdan Cebeciyi izlemek ve dinlenmek için oldukça caziptir. Cebeci tekne çekek yerinden bir tekne kiralayarak ada etrafını dolaşmanız mümkün olabilir. Lezzetli balıkların yıl boyu av verdiği ada çevresinde lüfer, palamut, kalkan gibi tadı damağınızda kalacak birçok tür Cebeci restourantlarında tadılmayı bekliyor olacak.

 

Cebeci halkının ismini Cebeci Adası olarak zikrettiği harita üzerinde Kefken Adası olarak yer alan bu güzel Karadeniz incisi keşfedilmek için maceracılarını bekliyor.

 

İsmail Atalar

Fotoğrafçı&Tanıtım yazarı

Kurban Bayramı tatili Cebeci’de farklıdır

Kurban Bayramı Tatilini Cebeci’de farklıdır. Sonbaharın ilk günlerine rastgelen Bayram tatilini deniz, kum güneş ile karşılayabilirsiniz. Ayrıca hem tatil yayıp hem de kurban kesebilirsiniz. Cebeci Tatil Köyü etrafındaki iç köylerde hayvancılık oldukça yaygın olduğu için kurbanlık bulmak oldukça kolaydır.

Bayram ile uzun bir tatil Türkiye’yi bekliyor. Hava sıcaklığının iyi şekilde gitmesi bu yıl Karadeniz sahillerinde oldukça uzun bir yaz yaşanmasını sağlıyor. Mavi Bayraklı Cebeci sahillerinde sezon Kurban Bayramı tatili ile devam ediyor. Kalabalık şehirlere yakın konumu ile binlerce misafir ağırlayacak olan Cebeci’de bu bayram oldukça güzel geçeceğe benziyor. Deniz suyu sıcaklığının oldukça iyi gitmesi, hava sıcaklığının iyi seyretmesi, balık sezonunun bereketli başlaması tatilcileri yine Cebeci’de buluşturacak.

 

Bayramı tatili süresinin uzun olması iyi bir tatil planı yapmanıza imkan sağlıyor. Hem tatil yapmak aynı zamanda kurban kesmek isteyenlerin planları ise oldukça zor. Fakat Cebeci Tatil Köyü’nde bu imkanların ikisi bir arada. Sahillere sınırı olmayan iç köylerde tarım ve hayvancılık yapıldığı için canlı hayvan bulmak oldukça kolaydır.

 

Bayram Tatili boyunca günübirlik ziyaretçi sayısında ciddi bir artış bekleyen Cebeci’de Cebeci kafe ve restoranları hizmet vermeye devam ediyor. Günübirlik ziyaretlerin vazgeçilmez yerlerinden olan Mavi Bayraklı Cebeci’de Bayram sonu ile yaz sezonu sona erecek. Bayram sonrası birkaç mekan ile kış boyu sesiz bir yapıya kavuşacak Cebeci’de uzun bayram tatili iyi bir tatil fırsatı olacak.

 

Sonbaharın ilk ayında Cebeci deniz suyu sıcaklığının en yüksek (http://www.mgm.gov.tr/deniz/deniz-suyu-sicakligi.aspx ) seviyelerde olduğu gözlenmektedir. Rüzgar ve yağmurun olmadığı Eylül ayı günlerinde çok rahatlıkla denenize girilebilmektedir. Kumsalda güneşlenip denizin tadını çıkarmak için Kurban Bayramı oldukça hareketli geçecektir.

 

Eylül ayı ile birlikte palamut balığı sezonu açıldığı için Kurban Bayramında kırmızı et sevmeyenler için en leziz palamutlara Cebeci’de ulaşabilirsiniz. Palamut dışında lüfer, tekir ve kalkan balığıda oldukça güzel balıklardandır.

 

Türkiye geneli çalışanların çoğu için 9 günlük tatil anlamına gelen 2016 Kurban Bayramı Tatili Cebeci Tatil Köyü’nde yazın finalini yapacak, denizin tadını çıkarıp, geceleri rahat bir uyku uyuyacaksınız. Tatil için rezarvasyon yaptırmadıysanız Cebeci Pansiyon ve Cebeci Otelleri’nden rezaryasyon yapmayı unutmayın. Bu yaz ile birlikte Cebeci Konaklama konusunda yer bulma sıkıntıları başlamıştır.

 

Mavi Bayraklı Cebeci’de Kurban Bayramı tatili oldukça uzun geçecek. Cebeci size çağırıyor.

Dalgalı havada Cebeci’de denize girmek tehlikelidir!

Dalgalı havalarda Cebeci’de denize girmek tehlikelidir!

Oldukça büyük bir kumsalı, düzenli bir sahili, berrak suları ile Mavi Bayraklı Cebeci Tatil köyü oldukça güzel bir tatil beldesidir. Karadeniz kıyısında kurulmuş bu köy Karadeniz ikliminin tüm nimetleriyle doludur. Yaz mevsimi boyunca oldukça sakin bir denize sahip Karadeniz, zaman zaman iklim değişiklileri ile birlikte beklenmeyen fırtınalara sebep olmaktadır. Cebeci sahili Kuzey rüzgarlarına hakim bir konumda yer almaktadır. Özellikle kuzeyden esen yıldız rüzgarının saatteki hızı 60 kilometreyi bulunca Cebeci sahilinde denize girmek oldukça tehlikelidir.

gürsoy çakar imzalı dalgalı bir deniz
gürsoy çakar imzalı dalgalı bir deniz

Mavi Bayrak kriterlerini yerine getirerek Mavi Bayrağı hak den Cebeci’de cankurtaran hizmetleri, deniz derinlik işaretçileri ( ipe dizilmiş mantarlar ) ve hucum bot ile deniz devriye balıkadamların aktif çalışmaları ile boğulma vakaları neredeyse son bulmuştur. Denizin dalgalı olduğu günlerde uyarıcı işaretlere ve sahil cankurtaran ekiplerinin ikazlarına riayet edildiğinde hiçbir problem yaşanmayacaktır.

İlkim değişikleri, Karadeniz’i de oldukça etkilemiştir. Son yıllarda deniz ve hava daha sıcak süregelmektedir. Yaz ortasında anlık beklenmedik fırtınalar da olabilmektedir. Dalgalı havalarda güneşlenmek, plaj aktivitelerine daha fazla zaman ayırabilirsiniz. Bel seviyenizi geçmediğiniz müddetçe hayati bir tehlike yaşamayacağınız gibi rüzgarın estiği yönün tersindeki plaj yönünde daha rahat denize girebilirsiniz.

cebeci dalgalı hava
cebeci sahilde dalgalı ama güzel bir gün

Cebeci’ye oldukça yakın ve popüler olan yerlerden biri olan Pembe Kayalar ise dalgalı havalarda manzara izlemek için oldukça farklı bir yer olmakla birlikte denize girmek için kesinlikle uzak durulması gereken yerlerdendir. Deniz dalga yönüne göre denize girmek için Yeşilkoy tercih sebebiniz olabilir.

Cebeci’de 15 Haziran ile 15 Ağustos arası turizm mevsiminde deniz en sakin zamanlarını yaşamaktadır. Sonbahar ve ilkbahar ayları daha serin geçtiği için denize girmek mümkün olsa da denizin dalgalı olma oranı çok daha yüksektir. Turizm sezonunda % 95 oranında poyraz rüzgarı hakimdir. Bu rüzgar sahile paralel eser ve sıcak günlerin doğal kliması gibi Cebeci’yi baştan aşağı serinletir. Karadeniz kendini temizlemek ve yenilenmek için dalgalara muhtaç bir denizdir. Karadeniz dalgaları ve rüzgarları ile tehlikeli değil aksine saygı duyulacak bir dinlenme süresini bizlerden beklemektedir.

Güzel bir tatil planlayıp Cebeci otel ve Cebeci pansiyonlarından yer ayırttığınızda mevsimle ilgili bilgi alamayı unutmayınız. Cebeci konaklama seçenekleri ile Mavi Bayraklı bir sahilde güvenle denize girip tatilinizi geçirebilirsiniz. Dalgaların bol olduğu günlerde daha dikkatli olup tüm plaj işaret ve işaretçilerine dikkat etiğinizde güzel bir Cebeci tatili size bekliyor olacaktır.

 

 

yazı ve görseller: ismail atalar